Вперед, назад, на місці!
У цій грі малята повинні уважно слухати і точно виконувати те, що їм говорить вихователь. Вона розвиває координацію рухів, загальну моторику, увагу, відчуття рівноваги, мовлення. Гра дуже корисна для гіперактивних дітей, тому її можна проводити як у просторій групі, так і на свіжому повітрі.

Опис гри
1. Поясніть дітям команди: почувши слово «вперед!», діти повинні стрибати на двох ногах уперед, «назад!» — на двох ногах назад. Таким же чином домовтеся і про інші команди, які означатимуть стрибки на місці, убік, на одній нозі, стрибки «жабкою» тощо.
2. Потренуйтесь у виконанні кожної команди, не забувайте, що маленькі діти не можуть одночасно тримати в пам'яті багато команд, тому починайте гру з двох команд і поступово, коли діти опанують ці команди, запроваджуйте нові.
3. Гучно й чітко вимовляйте команди і стежте, щоб діти правильно їх виконували.
4. Пробуйте змінювати рухи все швидше й швидше, доки всі рухи не перетворяться на безладний веселий танок.
5. Розпочніть гру заново, додавши нових команд.

Можна застосовувати різні способи ходьби: великими кроками і дрібними, боком або задкуючи, підстрибуючи або не відриваючи ніг від землі, змінювати темп ходьби.
Якщо хтось із малюків не встигає або плутається, уповільніть темп гри або на якийсь час припиніть її.

Дітям дуже подобається імітувати рухи різних тварин. Наслідуючи тварин, діти не лише ознайомлюються з навколишнім світом, але і вчаться управляти своїм тілом, руками, ногами, головою, виконувати рухи за заздалегідь розказаними правилами.

Зоопарк
Ця гра спрямована на розвиток уяви, акторської майстерності дитини, уміння виражати власні емоції. Крім того, розвивається загальна моторика. Гра сприяє набуттю дитиною необхідних навичок спілкування.

Для гри вам знадобляться книги з картинками про тварин, які пересуваються по-особливому (наприклад, качка, жаба, краб, кенгуру, слон, кролик, морський котик, гусениця та інші).

Опис гри
1. Візьміть книги про тварин з картинками, читаючи про тварину, показуйте дітям картинки, розповідайте, як пересувається тварина.
2. Опишіть і, якщо необхідно, покажіть, як ходить качка, повзе краб, гусениця або змія, стрибає кенгуру, кролик, тупає слон.
3. Нехай діти намагаються зобразити рухи тих тварин, про яких ви їм читаєте.
4. Коли діти навчилися зображувати рухи тварин, їм можна запропонувати картинки з намальованими тваринами, і вони по черзі їх зображатимуть, а інші діти — відгадуватимуть, хто ж до них прийшов у гості.

Танок з шарфами
Для покращення настрою дітям можна запропонувати потанцювати з шарфами.

Гра спрямована на розвиток координації рухів, загальної моторики орієнтації в просторі. Крім того, вона сприяє встановленню позитивного емоційного фону в групі, розвиткові у дітей, фантазії та уяви. Особливо корисною ця гра буде для дітей, які важко встановлюють контакти.

Для гри вам знадобляться шарфи з легкої тканини (по два шарфи для кожної дитини), прив'язані до довгих паличок (можна узяти олівці або китайські палички для їжі). Бажано, щоб шарфи були яскравими і не дуже довгими, для того щоб діти під час гри не заплутались у них і не впали.

Опис гри
Прив'яжіть один кінець кожного шарфа до палички. Дайте дітям по одній паличці із прив'язаним на кінці шарфом у кожну руку. Запропонуйте спробувати помахати ними довкола себе. Увімкніть музику, під яку діти зможуть танцювати. Діти починають рухатися під музику, розмахуючи при цьому шарфами, які красиво звиваються і тріпочуть у повітрі. Можна вигадати танок з шарфами під улюблену музику дітей.

Під час гри вихователю потрібно стежити за тим, щоб діти не заплутувалися в шарфах, учити їх керувати рухами власного тіла.

Салочки - доганялочки
Ця гра спрямована на виховання в дітей сміливості, здатності мобілізуватися й уникати небезпеки. Небезпека в даній грі уявна: діти не ловлять, а лише салять одне одного. Проте інколи і це може викликати хвилювання і боязнь малюків: одні завчасно втікають, інші, навпаки, ніби скам'янівши, не можуть зрушити з місця.

Уникнути цього допоможе лише зібраність й упевненість в собі, яка дозволить утекти вчасно від салочки. З часом дитина переконується, що вона може уникнути зустрічі із салочкою. Вона стає сміливішою й рішучішою. Допомагають їй, по-перше, просторова організація гри (смуга безпеки, куди не може заходити салочка) і, по-друге, підтримка інших учасників гри.

У цій грі всі діти (окрім салочки) діють однаково й одночасно, що не тільки полегшує зусилля дитини, але й приносить їй задоволення. Допомагає також і схвалення дорослого, яке стосується всіх, хто не злякався.

Опис гри і прийоми її проведення
Ведучий креслить на землі коло (це «хата» для салочки). На відстані двох-трьох кроків від нього проводиться межа. Тут зупинятимуться діти, йдучи до салочки.

Дорослий кличе до себе дітей, просить їх узятися за руки й вишикуватися в шеренгу спиною до межі. Разом з ведучим діти дружно крокують від межі з такими словами:
Ми веселії хлоп'ята,
Любим бігати й скакати.
Ану, спробуй наздогнати! (двічі)

Діти зупиняються, а ведучий проводить ще одну межу (це та межа, біля якої зупинятиметься салочка). Через два-три кроки від неї креслиться ще одна межа, за якою буде «хата» дітей, де можна сховатися від салочки. Між цими двома межами утворюється смуга безпеки.

Потім вибирається той, хто водить (салочка), який займає місце в колі, а решта дітей беруться за руки і шикуються в шеренгу біля свого будинку. Рухаючись тепер у напрямку до салочки, вони всі разом дружно крокують і повторюють з дорослим ті самі слова: «Ми веселії хлоп'ята...»

З останнім словом цього тексту (але не раніше) всі повертаються спиною до салочки і біжать до своєї «хати», а салочка прагне їх наздогнати. Якщо це їй вдається, то спіймана дитина йде в «хату» салочки, а гра триває. Якщо ні, то обирається нова салочка.

В кінці гри дорослий відзначає тих дітей, яких жодного разу ніхто не наздогнав, і тих салочок, які точно виконували правила гри.

Правила гри
1. Йти до салочки сміливо, дружно, рівною шеренгою, тримаючись за руки й узгоджуючи свої кроки з кроками інших дітей.
2. Бігти лише після того, як буде сказано останнє слово «наздогнати».
3. Не ловити тих, хто навмисно уповільнює рух до «хати».

Поради ведучому
Основне правило гри (2) однаково стосується і салочки, і тих, хто від неї тікає. Поясніть дітям, що в цій грі всі вони сміливі, спритні й зовсім не бояться салочки. Зі всіма правилами гри слід познайомити дітей наочно.

Дуже важливо заздалегідь розрахувати відстань між однією й іншою межею, щоб діти мали достатній простір для бігу.
Наприкінці гри слід заохотити тих її учасників, хто дотримувався всіх правил.

Ходьба по мотузку
Запропонуйте дітям пройти по чарівному мотузочку. Цікаво, які сюрпризи чекають їх на цьому шляху?
Під час гри розвиваються відчуття рівноваги, координація рухів, загальна моторика, орієнтація в просторі, аналітичне мислення.

Опис гри
1. Візьміть довгий мотузок.
2. Прокладіть його з одного кінця кімнати в інший, маршрут зробіть таким чином, щоб мотузок огинав різні перешкоди, проходив над або під ними.
3. Запропонуйте дітям по черзі пройти по мотузку. Можна додати казкову мотивацію мети мандрівки і перешкод на шляху.
4. Нехай діти постараються не впасти, інакше доведеться розпочинати все спочатку.

Кiлькiсть переглядiв: 2009